Selleks, et paar kaunist suvepäeva aknapesu peale ei kuluks, tulevad appi aknapuhastusrobot. Neid aparaate on peamiselt kahte tüüpi – juhtmega versioon ja teine, mis töötab akul.
Aknapesuroboti tööpõhimõte on lihtne ning seisneb niisutatud mikrokiudlapi hõõrumises vastu klaaspinda, mis samal ajal eemaldab klaasilt kergema mustuse ja rasvajäljed. Tugevamat mustust, mida tavaliselt käsitsi kraapida tuleks, võtab masin küll vähemaks, kuid täielukult eemaldada ei pruugi ja siin tuleb inimesel appi tulla.
Milline masin kuhu täpselt sobib, sõltub soovidest ja akna suurusest. “Põhimõte on selles, et kui on suured aknad, siis peaks ka seade olema suurem, võimekam ja juhtmega. Aknapuhastusrobot on esmajärjekorras mõeldud akende hoolduspuhastuses, kuid kui nendega teha suurpuhastust ehk pesta ühe nädalavahetusega kõik aknad, peaks seade olema elektritoitel, et vahepeal ei peaks ootama kuni aku laeb,” selgitab Kodurobotite tootejuht Taavi Tuur.
Akuga variant on parem korteritesse, ridaelamutesse ja majadesse, kus on küll palju aknaid, kuid need pole väga suured. Sellist mudelit on väga mugav viia ühe akna juurest teise juurde. Sellisel puhul peab kindlasti alati olema kinnitatud turvakinnitus, mis suurte akende puhul pisut piirab tema tegevusraadiust. Aknapuhastusrobotid saavad hästi hakkama ka kaldus pindadega, näiteks katuseaknad. Vaata näidet siit.
Kui kasutusjuhendis kirjas olevat hoolikalt jälgida, siis ohtu, et aknapesurobot pesemise ajal aknalt maha kukkuks pole. Tavaliselt on seadmetel küljes ka kohustuslik turvanöör, mille otsa masin kukkumise korral rippuma jääb. 1,2 ruutmeetrise akna peseb aknarobot puhtaks keskmiselt nelja minutiga.
Aknapuhastusrobot annab võimaluse hoida akende pesemisperioodil aknad pidevalt puhta ja hooldatuna. Eriti hea on see siis, kui majapidamises on mõni loom ja lapsed, kelle käpa- ja käejäljed paratamatult iga päev pinnale tekivad. Lisaks tihedama hooldusega ei pea vaatama vihma ega puudelt lendlevat õietolmu, mida Eesti kliimas on kevadest kuni sügiseni päris palju.