fbpx Skip to main content

Uus ja nutikas robottolmuimeja: kuidas tehisintellekt vabastab kodustest puhastustöödest.

Aknapesurobot lööb klaasid läikima

Robottolmuimeja teab, kust on koristanud

Robot päästab meeleheitel koduomaniku

Uuendused kodurobotite vallas 2020 aastal

Uus ja nutikas robottolmuimeja: kuidas tehisintellekt vabastab teid kodustest puhastustöödest.

Kas mõtlete uuele pereliikmele, kes hoiaks kodu korras ja säästaks kõigi pereliikmete väärtuslikku aega? Otsustasime perega tutvust teha ja proovida Ecovacs Roboticsi uue põlvkonna toodet – integreeritud tehisintellektiga nutikat robottolmuimejat Deebot OZMO T8 AIVI.

Kuna peres on nii pisipõnne kui ka lemmikloomi, tuleb peaaegu iga päev koristustöid teha. Elumaja on kahekorruseline ja selle üldpindala on üle 120 ruutmeetri. Niisiis asusimegi pereliikmetega nutikat robottolmuimejat valima ja panime kirja tolmuimeja peamised eelisomadused ja -kriteeriumid: robottolmuimeja kohanemisvõime keskkonnaga, puhtuse tagamine ruumide igas nurgas, pikk kasutusiga ja töö kiirus. Kõige paremini vastas ootustele uuendusliku tehisintellektiga Deebot ja otsustasime seda proovida.

Pakendist välja võetud tolmuimeja tundus olevat päris optimaalse suurusega, kaalus ligi 4 kg ja sellel oli suurevõitu, kuid stiilne laadimisdokk. Viimatimainitule tuleb leida sobiv asukoht. Tolmuimejal peab olema sellele igast küljest mugav juurdepääs. Tolmuimeja töötab vaikselt.

Package_DEEBOT OZMO T8 AIVI D-ToF with app
Deebot OZMO T8 AIVIt on lihtne juhtida mobiiliäpist

Mobiilirakendusega juhtimine. 

Laadisime robottolmuimeja rakenduse nutitelefonis kerge vaevaga alla. Rakenduse abil saab maja kaardistada, määrata tolmuimeja marsruudi, seada tolmuimejale ette virtuaalsed piirid, jälgida videopilti, märgata takistusi ning takistuste tõttu puhastamata jäänud kohti.

Tolmuimeja tuvastab takistused ja väldib neid. 

Mõiste „tehisintellektiga tolmuimeja” tekitas nii üllatust kui ka kõhedust. Millised võimed on sellisel tolmuimejal? Veendusime, et tehisintellekt suudab kiiresti tuvastada maas olevad esemed ja vältida ohtlikke kohti. See funktsioon on eriti oluline neile, kellel on suuremad toad või lastetoad, kus on põrandal erinevaid pisemaid esemeid.

Meie kodus on tihtipeale põrandal jalatseid, mänguasju, sokke, juhtmeid. Seega oli oluline, et tolmuimeja ei takerduks vedelevatesse esemetesse, ei sõidaks magavale lemmikloomale otsa ega tuleks tolmuimeja eest takistusi kõrvaldada. Robottolmuimeja tuvastas kiiresti maas lebavad esemed ja loomad ning muutis kohe suunda. Robot tuvastab ja peab meeles kuni 10 meetri kaugusel olevad objektid ning tolmuimeja võime hinnata kõiki võimalikke riskikohti aitab ummistusi vältida. Lisaks ületab tolmuimeja 2 cm kõrgused läved, mistõttu ei ole vaja seda edasi tõsta. See on veel üks plusspunkt roboti arvele.

Deebot OZMO t8 AIVI suudab vältida maas olevaid objekte.

Puhastustee määramine mitmekorruseliste ruumide puhul. Katsetasime veel ühte roboti funktsionaalsust – uut lasertehnoloogiat tolmuimeja navigatsioonile või ruumide virtuaalpiiride määramiseks. Uus funktsionaalsus võimaldas hõlpsasti määrata suvaliselt valitud ruumide pindala või mitmekorruselise maja kaardi piire. Öeldakse, et hea algus on pool tööd. See kehtib ka roboti puhul. Määrasime konkreetsed kohad maja esimesel ja teisel korrusel. Nii säästsime palju aega ja jätsime välja ruumid, mida ei olnud vaja puhastada. Saab määrata maja piirid üheks puhastuskorraks või kõigiks puhastuskordadeks ja sel juhul läbib robot alati sama puhastustee. Kui tahtsime ainult ühe toa vaipa puhastada, määrasime vaiba piirid ja tolmuimeja puhastas ainult selle. Nii hoidsime hulga aega kokku.

Mugav kodu reaalajas jälgimine tolmuimeja videokaamera kaudu. Tolmuimeja täitis ka koduvalvuri ülesannet, tänu millele saime kodust eemal olles kontrollida, mida lemmikloomad teevad, kas ei unustanud triikrauda sisse või akent lahti.

Seda aitas jälgida robottolmuimejale sisseehitatud otseülekandega videokaamera. Mobiilirakenduses märkisime soovitud koha kodus ja tolmuimeja liikus kohe määratud asukohta. Ja nägingi kodus toimuvat telefoni ekraanil.

Tolmuimeja puhastab kogu põranda, ka vana mustuse. Olen näinud, kuidas nutikad pesutolmuimejad pesevad põrandat, kuid tulemus oli harva rõõmustav, sest vanad plekid jäid alles ja seadme omanikud pidid ise neid küürima. Meil ei tulnud seda teha, sest tolmuimejal on põrandapesu ja puhastamise funktsioonid – seadmel on sisseehitatud puhastusplaat, mis kõrgsagedusvõngete toimel puhastab ka raskesti eemaldatava mustuse. Põrand oli tõesti ülipuhas. Enne pesuprotsessi täitsime tolmuimeja vedelikumahuti ja pesime sellega 90 ruutmeetrit põrandat, kusjuures tolmuimeja töötas 1,5 tundi järjest.

Vibreeriv mopp puhastab pinnad paremini.

Aku töö. Nutitolmuimejal on eriti pika tööajaga liitiumaku, mis võib vahetpidamata töötada kuni kolm tundi ja puhastada kuni 300 ruutmeetrit pinda. Aku laadimiseks kulub 6 tundi.

Nii et nutitolmuimeja tehisintellekt täitis pere ootused kuhjaga! Võime rahumeeli kodust lahkuda ja jätta tolmuimeja meie eest töötama. Teame, et see ei takerdu kuhugi kinni, ei tõmba asju sisse, möödub sujuvalt loomadest ja teeb oma tööd täiuslikult. Deebot OZMO T8 AIVI tolmuimeja sobib kindlasti kõigile, kellel on suuremad eluruumid, mitmekorruselised majad ja kes ei soovi või kellel ei ole aega tolmuimeja järel kõndida.


Sama artiklit saab lugeda ka vene keeles siit


Tagasi üles

Aknapesurobot lööb klaasid läikima

Selleks, et paar kaunist suvepäeva aknapesu peale ei kuluks, tulevad appi aknapesurobotid. Neid aparaate on peamiselt kahte tüüpi – juhtmega versioon ja teine, mis töötab akul. 

aknapuhastusrobot_Winbot_kodurobotid.eeAknapesuroboti tööpõhimõte on lihtne ning seisneb niisutatud mikrokiudlapi hõõrumises vastu klaaspinda, mis samal ajal eemaldab klaasilt kergema mustuse ja rasvajäljed. Tugevamat mustust, mida tavaliselt käsitsi kraapida tuleks, võtab masin küll vähemaks, kuid täielukult eemaldada ei pruugi ja siin tuleb inimesel appi tulla. 
Milline masin kuhu täpselt sobib, sõltub soovidest ja akna suurusest. “Põhimõte on selles, et kui on suured aknad, siis peaks ka seade olema suurem, võimekam ja juhtmega. Aknapuhastusrobotid on esmajärjekorras mõeldud akende hoolduspuhastuses, kuid kui nendega teha suurpuhastust ehk pesta ühe nädalavahetusega kõik aknad, peaks seade olema elektritoitel, et vahepeal ei peaks ootama kuni aku laeb,” selgitab Kodurobotite tootejuht Taavi Tuur. 

Akuga variant on parem korteritesse, ridaelamutesse ja majadesse, kus on küll palju aknaid, kuid need pole väga suured. Sellist mudelit on väga mugav viia ühe akna juurest teise juurde. Sellisel puhul peab kindlasti alati olema kinnitatud turvakinnitus, mis suurte akende puhul pisut piirab tema tegevusraadiust. 

Kui kasutusjuhendis kirjas olevat hoolikalt jälgida, siis ohtu, et aknapesurobot pesemise ajal aknalt maha kukkuks, pole. Tavaliselt on seadmetel küljes ka kohustuslik turvanöör, mille otsa masin kukkumise korral rippuma jääb. 1,2 ruutmeetrise akna peseb aknarobot puhtaks keskmiselt nelja minutiga. 

Tagasi üles

Robottolmuimeja teab, kust on koristanud

Koduse tolmu kogumiseks on juba ammu mugavaks ning tuttavaks abiliseks robottolmuimeja. Kel seda asendamatut abimeest veel hangitud pole, siis võiks olla üheks peamiseks valimise kriteeriumiks aparaadi taibukus.

Liikumistrajektoor_robottolmuimeja
Robottolmuimeja liikumistrajektoor kaardistatud pinnal.

On neid, kes sibavad mööda põrandat ringi kaootiliselt, ja neid, kes teevad tööd teatud mustri alusel, kaardistades kogu koristatava pinna ja teades täpselt, kus töö juba tehtud ning milline koht veel puhastamist vajab. “Enamik keskmise ja kallima hinnaklassi mudeleid on telefonist ja nutikodu lahendustest juhitavad. Lisaks nutikusele on argumendiks ka neile juurde lisatud puhastuslahendused – automaatne vaipadelt tugevamini imemine, põranda pesemine niiske mopiga. Viimase puhul tuleks jälgida, et mopi niisutamine toimuks pumba abil, mis võimaldab vedeliku koguse hoida ühtlasena ning seda kontrollida,” selgitab Tuur. 

Masina enda puhastamine käib hõlpsalt – see on sarnane prügiurni tühjendamisega. Kui tegu on mopiga seadmega, toimub ka mopi pesemine. Mingi aja möödudes võiks aparaadil puhastada ka harjaseid, eemaldada sinna kogunenud karvad. 




Inimkäest robottolmuimeja usinam siiski pole. Ehk kõikidesse nurkadesse see ei jõua. Kõige nutikamad seadmed küll jõuavad igasse nurka ja kohta, kui ees pole takistusi, kuid põhjalikumaks kraamimiseks peaks inimene aeg-ajalt ise tolmuimejaga ruumid üle käima. 

Tagasi üles

Robot päästab meeleheitel koduomaniku

Aknapesurobot võib esmapilgul näida moodsa aja edeva vidina, kuid tegelikult lahendab see paljude uute elamiste omanike mure, kuidas raskesti ligipääsetavaid klaase puhastada.

“Aknapesurobot ei ole mõeldud kaks korda aastas akende puhastamiseks,” üllatab Eestis roboteid müüv Taavi Tuur müügimehe kohta ootamatu avameelsusega. Kui aken on nii must, et ka käsitsi pestes tuleb seda korralikult nühkida, siis sellest roboti jõud üle ei käi, aga lihtsalt räpase akna teeb puhtaks küll.


Õhuke klaas ei sobi

“See on pigem mõeldud nii, et kui teete paari kuu tagant suurema koristuse, siis panete ka roboti tööle ja teie toimetamise ajal peseb see aknad puhtaks,” selgitas ta.

Tuuri sõnul on nende põhisihtgrupiks ennekõike inimesed, kes on oma eramus hädas paljude akendega. “Me müüme neid ka Soomes, aga seal on aknad palju väiksemad kui Eestis. Siin on palju klaaspindu ja ollakse hädas, kuidas neid puhas hoida,” rääkis ta. Kes peab tellima tõstuki, kes töömehed, kes pesevad mitte lahtikäivaid aknaid katuselt laskudes.

aknapuhastusrobot_winbot_kodurobotid.ee
Winbot X kinnitub aknale turvahoidikuga.

Päris igale aknale robot siiski ei sobi. “Tehas soovitab seda vähemalt 5 mm paksule klaasid, aga nõukaaegsed klaasid on 3 mm. On oht, et robot võib töötamise ajal vibreerides klaasi ära lõhkuda,” tunnistas Tuur. Seni pole ühtegi sellistu juhust olnud. Ka ei ole väikeste akende puhul robotil piisavalt liikumisruumi ja see jääb lihtsalt seisma. Robot ei saa puhastada aknaid, kus on peal värvi- või betoonipritsmed, sest need rikuvad ära vaakumelemendi, mis robotit klaasi küljes hoiab. Sellised pritsmed tasuks enne aknapesu maha võtta.

Masinaga saab väga hästi puhastada näiteks pakettklaasidega korteriaknaid, mis lahti ei käi. “Oluline on, et mahute kitsamast aknast käe koos masinaga välja panema. Masin teeb väljas oma ringi ära ja kui ei ole piisavalt puhas, siis lasete ta uuele ringile,” rääkis Tuur. Kindlasti soovitas ta kortermajades kasutada turvahoidikut, mis ei lase robotil alla kukkuda. “Sest kui midagi peaks juhtuma ja masin alla kukub, võib allseisja sellega pihta saada,” märkis ta.

Väline temperatuur on roboti töötamisel määrav

Robot ei taha väljas töötada, kui temperatuur on all viie soojakraadi, aga tõele au andes – nii külma ilmaga mõistlik inimene akent ei pese. “Kui panna kõrvuti profist aknapesija, näiteks Kärchneri aknakuivataja kasutaja ja robot, siis ma arvan, et robot on aeglasem. Samas ei pea aknaroboti kasutaja samal ajal midagi tegema,” rääkis Tuur.

Aknapesuroboti kasutamine on üsna lihtne. Masin tuleb panna aknale nii, et see jääks raamist umbes 10 cm kaugusele, siis on sel piisavalt manööverdamisruumi.

Tagasi üles

Uuendused kodurobotite vallas 2020 aastal

Tänases, aina kiiremini liikuvas maailmas tunnevad paljud, et 25 tunnist ööpäevas jääb neile väheks. Tahaks kasvõi paar minutit aega juurde igasse päeva, et saaks ikka rohkem aega perega koos veeta, kauem tööd teha või kodu koristada. See soov on olnud edasiviiv jõud tehnoloogia arengus, mis on viinud erinevate robotite leiutamise ja kasuteselevõtuni kodus. Kui on olemas seade, mis pakub juurde vajalikke minuteid ja vabastab meid mingist ebameeldivast tegevusest, siis miks mitte seda kasutada.


Siin artiklis anname hea ülevaate olulisematest uuendustest kodurobotite vallas.

Kõige levinuimaks robotist koduabiliseks on jätkuvalt robottolmuimeja. Kui veel viis aastat tagasi oli robottolmuimeja väga harv nähtus Eesti poodides ja kodudes, siis paari viimase aastaga on olukord kardinaalselt muutunud. Jaekaubanduses on saadaval laias valikus erinevate funktsioonide ja hinnatasemega seadmeid. Populaarsuse kasvule on kaasa aidanud ka eestlaste tehnikalembus, jõukuse kasv ja soov mugavama elu järele.

Deebot OZMO T8 AIVI_trepid
Deebot OZMO T8 AIVI tunneb ära suure tasapinna erinevuse ja alla ei kuku.


Põhimõttelt ei ole robottolmuimejad viimastel aastatel väga palju muutunud. Tegu on väikeste akutoitel tolmuimejatega, mis põrandal iseseisvalt liikudes imevad tolmu ja prügi. Seadme erinevad andurid aitavad vältida kokkupõrkeid põrandal olevate asjade ja mööbliga. Sensorid aitavad seadme kukkumist kõrgemalt tasapinnalt (nt trepiaste).

Suured muutused on toimunud seadmete intelligentsuses. Aina enam lisatakse erinevaid koristusfunktsioone, nagu näiteks koha süvapuhastus või seinaäärte puhastus. Sellised uuendusprogrammid võimaldavad seadmel olla veelgi põhjalikum.


Vali tööaeg, mis on sulle kõige sobilikum
Samuti on kujunenud üheks oluliseks näitajaks koristusaja programmeerimise võimalus. See funktsioon annab kasutajale võimaluse lasta robotil koristada oma kodu, siis kui sind kodus ei ole. Kas pole mitte meeldiv tulla koju peale rasket tööpäeva või väsitavat trenni ning põrandad kodus on tolmuvabad. Seade läheb ettemääratud ajal automaatselt tööle, puhastab nii kaua kuni aku peab (Deebot OZMO T8 AIVI-l aku ca 3h) ja siis pöördub tagasi laadima.


Robottolmuimejate oluliseks kriteeriumiks on saamas ka nende suurus-väiksus. Mida rohkem on elamises mööblit, seda olulisem on seadme manööverdamisoskus ja mööbli vahel liikumine. Madalaimad robottolmuimejad on hetkel 6 sentimeetrit, mis võimaldab liikuda ka enamike diivanite ja tugitoolide all.

Deebot OZMO Slim 10 on väga madal
Deebot OZMO Slim mahub toimetama ka madalamate esemete all

Tehnilised täiendused

Arendatud on ka seadmete all olevaid detaile – küljeharju, peaharja ja sissetõmbeava. Pöörlevad küljeharjad asuvad seadme äärtes eesmärgiga suunata mustus seadme alla. Need võimaldavad kätte saada mustuse ka seinte äärtest ja nurkadest. Pöörlev peahari hõlbustab tolmu kätte saamist ja liigutamist põrandalt või vaipadelt sissetõmbeavasse. Mõnel Eestis müügil olevatel seadmetel on võimalik peahari vajadusel eemaldada ja kasutada seadet ka ainult küljeharjastega. Selline lahendus on väga mugav majapidamistes, kus on pika karvaga loomad, sest karvad ei takerdu pöörleva harja külge ja liiguvad vabalt otse prügiurni.

Robottolmuimejate mõningaseks miinuseks on senimaani olnud nende ühekülgne kasutusvaldkond – põrand. Kuna robottolmuimeja on siiski robot ja mõeldud põrandal igapäevase puhta fooni hoidmiseks, siis ei pruugi seade jõuda kõikidesse nurkadesse ja äärtesse. Selle tõttu peaks majapidamises olema ka tava tolmuimeja, mida saaks vajadusel kasutada põhjalikumal koristamisel.


Lisaks robottolmuimejatele on tootjad suunanud oma pilgud ka teiste pindade puhastamiseks, nt aknad ja klaaspinnad. Ecovacs on arendanud välja kuue aasta jooksul Winbot aknapesurobotid. Roboti all on niisutavad puhastuslapid, mis puhastavad akna tolmust ja mustusest. Robot hoiab end klaasi pinnal vaakumiga ja liigub süsteemselt mööda seda kuni kogu pind on puhas. Aknapuhastusrobot tegutseb autonoomselt. Seega saab inimene samal ajal millegi muuga tegeleda. Winbot on suurepärane suurte ja kõrgete akende puhul, mida on muidu väga ebamugav ja raske puhastada.

Tänapäeva tehnoloogia võimaldab juba täna jätta osa kodutöid erinevate robotite kanda ja tegeleda samal ajal millegi meeldivamaga.

Loe robottolmuimejate ja aknapuhastusrobotite kohta rohkem.


Tagasi üles.