Tänases, aina kiiremini liikuvas maailmas tunnevad paljud, et 24 tunnist ööpäevas jääb neile väheks. Tahaks kasvõi paar minutit aega juurde igasse päeva, et saaks ikka rohkem aega perega olla, kauem tööd teha või kodu koristada. Insenerid tegelevad igapäevaselt tehnoloogia arendamisega, et sinu elu mugavamaks muuta ja kodurobotite valdkonda arendada.
Siin artiklis anname hea ülevaate olulisematest uuendustest kodurobotite vallas.
Kõige levinuimaks robotist koduabiliseks on jätkuvalt robottolmuimeja. Kui veel viis aastat tagasi oli robottolmuimeja väga harv nähtus Eesti poodides ja kodudes, siis paari viimase aastaga on olukord kardinaalselt muutunud. Jaekaubanduses on saadaval laias valikus erinevate funktsioonide ja hinnatasemega seadmeid. Populaarsuse kasvule on kaasa aidanud ka eestlaste tehnikalembus, jõukuse kasv ja soov mugavama elu järele.
Põhimõttelt ei ole robottolmuimejad viimastel aastatel väga palju muutunud. Tegu on väikeste akutoitel tolmuimejatega, mis põrandal iseseisvalt liikudes imevad tolmu ja prügi. Seadme erinevad andurid aitavad vältida kokkupõrkeid põrandal olevate asjade ja mööbliga. Sensorid aitavad seadme kukkumist kõrgemalt tasapinnalt (nt trepiaste).
Suured muutused on toimunud seadmete intelligentsuses. Aina enam lisatakse erinevaid koristusfunktsioone, nagu näiteks koha süvapuhastus või seinaäärte puhastus. Sellised uuendusprogrammid võimaldavad seadmel olla veelgi põhjalikum. Kõige uuem robottolmuimeja Ecovacsi tootmises on Deebot OZMO T8 AIVI.
Vali tööaeg, mis on sulle kõige sobilikum
Samuti on kujunenud üheks oluliseks näitajaks koristusaja programmeerimise võimalus. See funktsioon annab kasutajale võimaluse lasta robotil koristada oma kodu, siis kui sind kodus ei ole. Kas pole mitte meeldiv tulla koju peale rasket tööpäeva või väsitavat trenni ning põrandad kodus on tolmuvabad. Seade läheb ettemääratud ajal automaatselt tööle, puhastab nii kaua kuni aku peab (Deebot OZMO T8 AIVI-l aku ca 3h) ja siis pöördub tagasi laadima.
Robottolmuimejate oluliseks kriteeriumiks on saamas ka nende suurus-väiksus. Mida rohkem on elamises mööblit, seda olulisem on seadme manööverdamisoskus ja mööbli vahel liikumine. Madalaimad robottolmuimejad on hetkel 6 sentimeetrit, mis võimaldab liikuda ka enamike diivanite ja tugitoolide all. Ecovacsi madalaim seade on Deebot OZMO Slim.
Tehnilised täiendused
Arendatud on ka seadmete all olevaid detaile – küljeharju, peaharja ja sissetõmbeava. Pöörlevad küljeharjad asuvad seadme äärtes eesmärgiga suunata mustus seadme alla. Need võimaldavad kätte saada mustuse ka seinte äärtest ja nurkadest. Pöörlev peahari hõlbustab tolmu kätte saamist ja liigutamist põrandalt või vaipadelt sissetõmbeavasse. Mõnel Eestis müügil olevatel seadmetel on võimalik peahari vajadusel eemaldada ja kasutada seadet ka ainult küljeharjastega. Selline lahendus on väga mugav majapidamistes, kus on pika karvaga loomad, sest karvad ei takerdu pöörleva harja külge ja liiguvad vabalt otse prügiurni.
Robottolmuimejate mõningaseks miinuseks on senimaani olnud nende ühekülgne kasutusvaldkond – põrand. Kuna robottolmuimeja on siiski robot ja mõeldud põrandal igapäevase puhta fooni hoidmiseks, siis ei pruugi seade jõuda kõikidesse nurkadesse ja äärtesse. Selle tõttu peaks majapidamises olema ka tava tolmuimeja, mida saaks vajadusel kasutada põhjalikumal koristamisel.
Lisaks robottolmuimejatele on tootjad suunanud oma pilgud ka teiste pindade puhastamiseks, nt aknad ja klaaspinnad. Ecovacs on arendanud välja kuue aasta jooksul Winbot aknapesurobotid. Roboti all on niisutavad puhastuslapid, mis puhastavad akna tolmust ja mustusest. Robot hoiab end klaasi pinnal vaakumiga ja liigub süsteemselt mööda seda kuni kogu pind on puhas. Aknapuhastusrobot tegutseb autonoomselt. Seega saab inimene samal ajal millegi muuga tegeleda. Winbot on suurepärane suurte ja kõrgete akende puhul, mida on muidu väga ebamugav ja raske puhastada.
Tänapäeva tehnoloogia võimaldab juba täna jätta osa kodutöid erinevate robotite kanda ja tegeleda samal ajal millegi meeldivamaga.
Loe robottolmuimejate ja aknapuhastusrobotite kohta rohkem.